Jump to main content

Tisková zpráva: Silničáři bourali auta na letišti, aby upozornili na bezpečnost

Plzeňská silničářská společnost SAFEROAD Czech Republic s.r.o. ve čtvrtek 31. 1. na letišti v Hořovicích nabourala dvě auta do ukončení svodidel, aby demonstrovala, jak nebezpečná jsou jejich dnešní provedení. „Svodidla se dnes ukončují takzvaným výškovým náběhem, pouhým zapuštěním poslední svodnice do země pod úhlem, čímž vzniká ukázková odrazová rampa pro vymrštění kolidujícího vozidla.“, říká Janko Ostrolucký, expert na silniční bezpečnost a spoluorganizátor akce.

Auto řízené profesionálním kaskadérem Ing. Luďkem Jelenem najelo v rychlosti 70 km/h na výškový náběh, na pěti metrech ztratilo kontakt se zemí, a po dopadu se dva a půlkrát převrátilo. Po krátkém zásahu připravených komárovských dobrovolných hasičů a techniků byl kaskadér z vozidla vyproštěn. „Bylo to rychlý...“ řekl, když mu moderátor akce bezprostředně po nárazu poskytl mikrofon. Po krátké pauze se opakovala podobná situace. Automobil, tentokrát opatřen dálkovým ovládáním, se řítí na speciální ukončení svodidel na principu „nárazové brzdy“. V rychlosti 80 km/h najíždí na ocelový nosník opatřený deformačním boxem, který auto vede po zařízení až do jeho zastavení. „Vozidlo zastavuje, téměř neztrácí kontakt se zemí, nedochází k rotaci, vymrštění ani k navedení do protisměru, nebo do překážky mimo silnici. Ideální situace, když už se stane, že nedopatřením najedeme na začátek svodidel.“ okomentoval druhý náraz Ostrolucký. 

 

Na akci byli přítomni zástupci Dopravní služby Policie České republiky, Hasičského a záchranného sboru, Ředitelství silnic a dálnic, BeSiPu a Správy a údržby silnic Plzeňského kraje. „Rozhodli jsme se předvést tyto demonstrační nárazy, abychom upozornili na současný stav bezpečnosti na silnicích i na to, že nabízíme účinná a inovativní řešení.“ vysvětluje Jitka Heidenreichová, obchodní ředitelka SAFEROADu. V současnosti se uvažuje o umístění nového typu ukončení svodidel např. na příjezdu do Brna ze Svitav, na výjezdu z dálnice D1 na Pražský okruh. „Kolem Plzně je vhodnou lokalitou k umístění této nárazové brzdy třeba tunel Valík. Nebezpečná ukončení betonových svodidel před vjezdem do tunelu mohou auto vymrštit přímo do obloukové konstrukce a situace by se mohla velice rychle zvrtnout v horor, jako tomu bylo v tunelu Bôrik na Slovensku před několika týdny. Použitím nového zařízení by se takové riziko úplně eliminovalo.“ shrnuje Ostrolucký.

Celá tisková zpráva ke stažení: Silničáři bourali auta na letišti, aby upozornili na bezpečnost